» שיעור פתוח ליום האחדות. בית ספר תיכון שחובסקאיה ביווו. צפה בתוכן המצגת "226801"

שיעור פתוח ליום האחדות. בית ספר תיכון שחובסקאיה ביווו. צפה בתוכן המצגת "226801"


פיתוח מתודישיעור לתלמידי בית ספר יסודי.
מחבר: אליזרובה מריה אלכסייבנה, מורה בבית הספר היסודי, מוסד החינוך הממשלתי העירוני Galkinskaya בית הספר התיכון, רוסיה, אזור סברדלובסק, מחוז קמישלובסקי, הכפר Galkinskoye, 2016.
ציון: 1-4
נושא: "יום איחוד לאומי».
צורת אירוע: שיעור טיולים
מטרה: גיבוש ידע של תלמידים על ההיסטוריה של יום האחדות הלאומית של החג, באמצעות שיחות עם נושאים בעייתיים.
משימות:
כדי ליצור מושג כללי של האירועים הקשורים לשנת 1612;
לפתח את היכולת לנתח עובדות היסטוריות, להשוות, להסיק מסקנות; לפתח כישורי שליטה עצמית;
לטפח תחושת גאווה במולדת בדוגמת ההישג והמסירות של אזרחי רוסיה הגדולים - מינין ופוז'רסקי.
תוצאה מתוכננת:
אישי: הפגין אהבה וכבוד למולדת, הבין את תפקיד הלכידות והאחדות בחייו של אדם.
Metasubject: התלמידים מראים UUD אישי (הפעל הגדרה עצמית לנושא שעה בכיתה, להעריך את התוכן המוטמע; הערכה עצמית); UUD רגולטורי (ויסות עצמי, כיכולת לגייס כוחות ואנרגיה, למאמץ רצוני; התלמידים מפעילים שליטה עצמית.); UUD תקשורתי (הביעו את נקודת המבט שלהם, התווכחו בצורה ברורה ומלאה על מחשבותיהם, ידעו כיצד לעבוד בצוות); UUD קוגניטיבי (גיבוש מטרה, ניתוח, השוואה של המידע המוצע, חיפוש והדגשת מידע, גיבוש בעיה)
נושא: להפגין ידע על ההיסטוריה של חג "יום האחדות הלאומית", להבין את חשיבות האחדות בחיי אדם.
מערך שיעור:
רגע ארגוני 2 דקות
שלב יעד מוטיבציה. עצור את "יעד". 5 דקות
הבמה המרכזית. לימוד חומר חדש. עצור "הסבר". 5 דקות
פיזית. דקה. 3 דקות
ממשיכים ללמוד חומר חדש. עצור "היסטורי". 10 דקות
איחוד הידע הנרכש. עצור את "מומחים" 5 דקות.
עצור את "מכונת הכתיבה" 5 דקות
תִמצוּת. 5 דקות
ציוד: מחשב, מקרן, מסך, מצגת "יום האחדות הלאומית".
מהלך השיעור:
ארגון. רֶגַע
(שקף 1)
המורה קורא שיר.
הם לא מתווכחים עם ההיסטוריה, ג היסטוריה חיההיא מתאחדת לגבורה ועבודה מדינה אחת, כשהעם הוא אחד, כשהוא מתקדם בכוח גדול. הוא כובש את האויב, מאוחד בקרב, ורוסיה משחררת, ומקריבה את עצמה. לתפארת הגיבורים האלה אנו חיים אחד אחד גורל, היום הוא יום האחדות שאנו חוגגים איתך!
שלב יעד מוטיבציה
- חשוב מאוד לכל אחד מאיתנו להכיר את ההיסטוריה של מולדתנו. במולדתנו הגדולה יש אירוע מפואר סיפור הרואי... במשך מאות שנים, אנשי ארצנו נאלצו להילחם נגד אויבים רבים, חזקים ואכזריים על מנת להגן על החופש והעצמאות של מולדתם.
(שקף 2)
- היום נצא למסע במכונת זמן אל העבר. אך על מנת שנוכל לחזור להווה, נצטרך לבקר בכל תחנות המכונית שלנו.
- בואו נצא לדרך? (כן)
- אנו עוצמים עיניים, מתיישבים בנוחות יותר וסופרים 10 שניות קסמים לעבר: 10, 9, 8, 7, 6, 5, 4, 3, 2.1 ... הנה הגענו.
(שקף 3)
1) עצור את "יעד".
- תחנה ראשונה "יעד". עליו, עלינו לקבוע את מטרת הגעתנו לכאן.
(שקופית 3: לחיצה על העכבר)
תראה, יש כתובת במכונת הזמן. קרא את זה. (יום האחדות הלאומית).
- מה זה? אולי סוג של חג?
- לנסח את הנושא ואת מטרת הפעילות שלנו? (נושא: חג אחדות לאומית. מטרה: לברר את ההיסטוריה של החג, את משמעות המילה "אחדות") - כל הכבוד, בואו נלך רחוק יותר.
3. הבמה המרכזית. לימוד חומר חדש.
2) עצור "הסבר".
(שקף 4)
- התחנה הבאה "הסבר". עלינו לדעת את משמעות המילה "אחדות".
- מהי אחדות? (דעות ילדים)
- היכן נוכל לברר את משמעות המילה הזו? (במילון ההסבר).
- בואו נסתכל במילון ההסבר.
1. קהילה, דמיון מוחלט. אחדות הדעות.
2. יושרה, סולידריות. אַחְדוּת. אוּמָה,
3. חוסר מסיסות, קשר הדדי. אחדות התיאוריה והפרקטיקה.
(שקף 5)
- מה אתה חושב, למה, אם כן, יום האחדות הלאומי קורא לנו? (לאחדות הרוסים. אחרי הכל, זה באחדות, באחדות העם, בכוחה של רוסיה). - אמור לי, האם אנשים מאוחדים בזמננו? האם כולם ידידותיים?
- למרבה הצער לא. עימותים ומלחמות מתרחשים כעת בעולם: אוקראינה, ארה"ב, צרפת, סוריה, כדוגמה עבורך. כל זה נובע מחלוקת, חוסר כבוד ומאבקי כוח. מה צריך לעשות כדי להימנע מקונפליקטים ומלחמות? (דעות ילדים).
- נכון, עליכם לכבד זה את זה, להיות ידידותיים, להיות מסוגלים למצוא פשרה, תמיד להישאר אנושיים.
- כל הכבוד, אנו ממשיכים במסע שלנו ...
4. דקה פיזית.
(שקף 6)
"אבל אנחנו לא יכולים להמשיך הלאה. למכונה שלנו נגמרת האנרגיה. בואו נגבה את זה. בואו לקפוץ, לרוץ, לטפוח, לטבוע. המכונית שלנו טעונה, בוא נמשיך הלאה ...
(מתוק 7)
5. המשך לימוד החומר החדש. שיחה על ההיסטוריה של החג.
3) עצור "היסטורי".
(שקף 8)
- לפנינו התחנה "היסטורית". כאן תקשיבו היטב להיסטוריה של גיבוש החג, כי התחנה הבאה היא "מומחים", שם עלינו לענות על שאלות.
"כל כך חשוך וקודר בתחנה הזו. מה קרה פה? (דעות ילדים). בוא נגלה.
- עכשיו אנחנו בשנת 1612, באותה תקופה החלו הצרות הגדולות ברוסיה.
- ספר לי, לפני כמה שנים חזרנו אחורה אם זה 2016? בוא נספור? נכון, לפני 404 שנה. (שקופית 9)
- ומהו הזמן הזה - צרות? כך נקרא הזמן חסר המנוחה של כישלונות היבול, רעב, מהומות והתקוממויות. תוך ניצול זה פלשו כוחותיהם של מלכי פולין ושבדיה לאדמות רוסיה. עד מהרה היו הפולנים במוסקבה, בירת מולדתנו. איום מת על המדינה. כוחות פולנים שרפו את המדינה הרוסית, הרסו והרגו אנשים. אנחות והתייפחות נשמעו מסביב, ואז הגיעה סוף הסבלנות של בני עמנו. העם הרוסי החליט להתמזג ליחיד אחד לגלות עם ארץ מוצאיריבים. (שקף 10)
ב- 4 בנובמבר, מיליציית העם - הכוחות המזוינים במדינה, בראשות נפת ניז'ני נובגורוד - מפקד הצבא - קוזמה מינין והנסיך דמיטרי פוז'רסקי הסתערו בהצלחה (תקפו) על קיטאי גורוד - אזור במוסקבה בתוך חומת המבצר של קיטגורודסקאיה, לאלץ את הפיקוד על הצבא הפולני לחתום על כניעה מיידית, כלומר לזנוח את המאבק הקרוב, להודות בתבוסה.
(שקף 11)
דמיטרי פוז'ארסקי היה הראשון שנכנס לעיר המשוחררת ובידיו האייקון המקודש של אם האלוהים קאזאן.
(שקף 12)
היא היא, כפי שהאמינה ברוסיה באדיקות, ועזרה להגן על מדינת מוסקבה מפני הפלישה הפולנית.
(שקף 13)
לכבוד היום של סמל קאזאן של אם האלוהים והניצחון המפואר של הצבא הרוסי על הפולשים הפולנים, נשיא רוסיה ו 'פוטין בשנת 2005 חתם על צו על הקמת חג לאומי חדש ברוסיה ב -4 בנובמבר , יום האחדות הלאומית.
(שקף 14)
בשנת 2005 הפך ניז'ני נובגורוד למרכז החגיגה. במקום נערכה פתיחת האנדרטה לקוזמה מינין ודמיטרי פוז'ארסקי.
(שקופית 15: צפייה בקטע מהסרט)
בשנת 2007, ולדימיר חוטינקו, במאי קולנוע רוסי, צילם את הסרט ההיסטורי "1612", המציג את חייו וגורלם של אירועי הצרות - זמנים של מהומות, מהומות, אי שקט.
(שקף 16)
ביום זה, 4 בנובמבר, מתקיימת בהכרח קבלת פנים ממשלתית חגיגית באולם הקרמלין הגדול, שם זוכים אנשים שתרמו רבות לפיתוחה ושגשוגה של רוסיה.
(שקף 17)
כעת ברוסיה יום האחדות הלאומית הופך להיות יותר ויותר פופולרי. אחרי הכל, גאווה במולדתנו, על העבר וההווה שלה, והאמונה על עתידה המאושר - זה מה שאיחד תמיד אנשים והופך אותם לעם יחיד.
תסתכל מסביב, הכל התבהר, התחדש. אנו ממשיכים במסע.
6. איחוד הידע הנרכש
- נבדוק עד כמה הקשבת בתשומת לב.
(שקף 18)
4) עצור את "מומחים".
באיזו שנה החלו הצרות הגדולות? (1612)
אילו אנשים היו באיבה עם העם הרוסי? (פולנים)
בראש, עם אילו מושלים הסתער העם הרוסי על קיטאי-גורוד? (קוזמה מינין והנסיך דמיטרי פוז'ארסקי)
עם איזה אייקון נכנס דמיטרי פוז'ארסקי לעיר המשוחררת? (סמל של אם האלוהים של קאזאן)
באיזו שנה נשיא הפדרציה הרוסית V.V. חתום על צו הקמת יום האחדות הלאומי ברוסיה? (2005)
באיזו עיר נחשפה האנדרטה לקוזמה מינין ודמיטרי פוז'ארסקי בשנת 2005? (ניז'ני נובגורוד)
איך קוראים לסרטו של הקולנוען הרוסי המוקדש לאירועי זמן הצרות? (1612)
לכבוד האירוע הזה מציינים את יום האחדות הלאומית. 400 שנים חלפו, בתקופה זו פעמים רבות מדינות שונותניסו לתפוס את רוסיה, אך הם נכשלו, כל האנשים קמו כדי להגן על מדינתם.
(שקף 19)
5) עצור את "מכונת הכתיבה".
בקרוב נצטרך לחזור לזמננו, אך עדיין יש לנו תחנה נוספת "מכונת כתיבה".
המורה נותן מכתבים לכל ילד. האותיות מרכיבות את המשפט "מאוחדים ומאוחדים, עמנו בלתי מנוצח". לאחר מכן יש לומר את הביטוי כמה שיותר מהר, כשכולם קוראים לאות שלו, ובמרווחים בין מילים כולם מוחאים כפיים.
- תראה, רק על ידי מאמצים משותפים, כאשר התאחדנו, התכנסנו, הצלחנו לעבור את התחנה הזו. כל הכבוד! ומה משמעות הביטוי שהבעת? (דעות ילדים).
- בשום פנים ואופן אסור לשכוח שכוחנו טמון באחדותנו, בסולידריות שלנו. זה ממש לא חשוב איזה שם משפחה נושא לאדם זה או אחר, איזה לאום הוא, חשוב שכולנו נתייחס אחד לשני בכבוד, כי רק ביחד אנחנו מסוגלים יותר מאשר לבד.
7. השלמת הפעילות.
הִשׁתַקְפוּת.
- נסענו בכל התחנות, השלמנו את כל המשימות. הגיע הזמן לחזור לזמננו. אנו עוצמים עיניים, מחזיקים ידיים וסופרים 10 שניות קסמים קדימה: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10.
(שקף 20)
- אז חזרנו בשנת 2016. בואו נסכם. איזו מטרה שמנו לעצמנו?
- האם אתה חושב שהשגנו את המטרה?
(שקף 21)
- איזו מסקנה נוכל להסיק אתכם? מהו תפקיד הלכידות והאחדות בחייו של האדם?
-אני מקווה שעכשיו אתם תכבדו אחד את השני, תקשיבו ותעזרו.
(שקף 22)
- המדינה שלנו רב לאומית, יותר מ -180 לאומים חיים ברוסיה ולכל אחד מהם יש מנהגים, אגדות ושירים משלו. אבל לכולנו יש מולדת אחת גדולה ומאוחדת, רוסיה!






























אחורה קדימה

תשומת הלב! תצוגות מקדימות של שקופיות מיועדות למטרות מידע בלבד וייתכן שהן אינן מייצגות את כל אפשרויות המצגת. אם אתה מעוניין בעבודה זו, אנא הורד את הגירסה המלאה.

יַעַד:

  • לטפח תחושת אזרחות ופטריוטיות;
  • ליצור אחריות לגורל המולדת;
  • לתת מושג כללי על ההיסטוריה של החג והאירועים הקשורים לשנת 1612;
  • להרחיב את אופקי התלמידים;
  • לפתח את היכולת להסיק מסקנות, להכליל;
  • לקדם את פיתוח היכולת להשתתף בדיאלוג, להגן על נקודת המבט שלהם;
  • לטפח עניין בחקר ההיסטוריה של ארצם, תחושת גאווה וכבוד למגיני המדינה.

ציוד: מחשב, מקרן, מסך, מצגת מחשב.

שעת השיעור

I. אורג. רֶגַע

אנחנו מתחילים מחדש
לטייל בהיסטוריה.
נסה להבין הכל
למד על המדינה שלך.

II. נאום היכרות של המורה.

שקופיות 1-5

יש מצגת שקופיות, המורה מדקלמת שיר של ס. וסילייב.

רוסיה היא כמו מילה משיר.
עלווה ליבנה צעירה.
סביב יערות, שדות ונהרות.
הרחבה, נשמה רוסית.
אני אוהב אותך, רוסיה שלי,
לאור האור הצלול של העיניים שלך
למחשבה, למעשים הקדושים,
לקול צלול, כמו זרם,
אני אוהב, אני מבין מכל הלב
הערבות הן עצב מסתורי.
אני אוהב את כל מה שנקרא
במילה אחת רחבה - רוסיה.

מוֹרֶה. - על מה השיר הזה? (על המולדת)

איך השיר הזה גרם לך להרגיש?

(תחושה של ניצחון וגאווה על מולדתם - רוסיה, על אנשיה האדירים והמפוארים).

חשוב מאוד לכולם להכיר את ההיסטוריה של מולדתו. ההיסטוריה היא הזיכרון של האנשים לגבי מי שאנחנו, היכן השורשים שלנו, מה הדרך שלנו? הדבר החשוב ביותר בלימוד העבר ההיסטורי של מולדתך הוא ללמוד לאהוב אותו. והעם הרוסי מאופיין באהבה כלפי ארץ מוצאבמקום בו נולדו וגדלו. אהבה זו מאז ומתמיד מתבטאת בנכונותם להגן, לא לחסוך את חייהם, את מולדתם מאויבים.

למולדתנו הגדולה יש היסטוריה מפוארת, מלאת אירועים, הרואית. במשך מאות שנים, אנשי ארצנו נאלצו להילחם נגד אויבים רבים, חזקים ואכזריים על מנת להגן על החופש והעצמאות של מולדתם.

שקופית 6

פעמונים מצלצלים והמורה מדקלמת שיר:

יום אחדות העם

הם לא מתווכחים עם ההיסטוריה,
הם חיים עם היסטוריה
היא מתאחדת
על הישג ועבודה
מדינה אחת
כשהאנשים הם אחד
כשכוח גדול
הוא מתקדם.
הוא כובש את האויב,
מתאחדים בקרב
ורוסיה משחררת
ומקריב את עצמו.
לתפארת אותם גיבורים
אנו חיים מאותו גורל
היום הוא יום האחדות
אנו חוגגים אתכם!

יום האחדות הלאומית.

שקופיות 7-8

מולדת ואחדות ... ספר לנו כיצד אתה מבין את המילים הללו? (תשובה)

למה לדעתך קורא לנו יום האחדות הלאומית?

(לאחדותם של הרוסים. אכן, דווקא באחדות, באחדות העם טמון כוחה של רוסיה.

אבל איך כולנו יודעים זאת?

נכון, מההיסטוריה! רוסיה נבחנה פעמים רבות, לא אחת היא חוותה תקופות של כאוס, איבה ואנרכיה. כשהמדינה נחלשה התנפלו עליה שכנים, ממהרים לתפוס חתיכה גדולה יותר, אך שמנה יותר. עם זאת, תמיד אפשר למצוא את הטענות הטובות ביותר לשוד ושוד. הזמנים הללו נקראו מעורפלים, וגם מדממים. סערות פנימיות וחיצוניות טלטלו את המדינה עד היסודות שלה, עד כדי כך שלא רק השליטים השתנו, אלא גם צורות השלטון עצמן. אבל המדינה קמה שוב ושוב מהאפר. לאחר כל טרגדיה, היא רק התחזקה, לקנאת אויביה.

שקופית 9-10

עכשיו בואו נחזור קדימה לפני 400 שנה לתחילת המאה ה -17, אז החלו הצרות הגדולות ברוסיה. זה היה שמו של הזמן המדאיג של כישלונות היבול, רעב, מהומות והתקוממויות. תוך ניצול זה פלשו כוחותיהם של מלכי פולין ושבדיה לאדמות רוסיה. עד מהרה היו הפולנים במוסקבה. סכנה קטלנית גוברת על המדינה. כוחות פולנים שרפו את המדינה הרוסית, הרסו והרגו אנשים. מסביב נשמעו אנחות וזעקות.

ואז הגיעה סוף הסבלנות של האנשים. העם הרוסי החליט להתאחד למכלול אחד כדי לגרש אויבים מארצו.

שקופית 11 - 14

קהל עצום מילא את כיכר הקתדרלה בניז'ני נובגורוד. האנשים לא התפזרו זמן רב, כאילו חיכו למשהו. ואז קם ראש העיר הנבחר לתושבי העיירה אל החבית הריקה. ראש הקוזמה מינין.

אחים! לא נצטער על כלום! ”אמר המנהל.

נוותר על כל מה שבבעלותנו כדי להציל את המולדת.

הוא שלף ארנק צפוף מכספים מחיקו ורוקן אותו לדלי לידו. כל האנשים מהכיכר החלו לזרוק לכאן כסף ותכשיטים. התושבים החלו להרוס את כל מה שיש להם, שהם צברו במהלך חייהם. ומי שלא היה לו כלום, הוא הוריד את צלב הנחושת ונתן אותו למטרה הנפוצה. היה צורך שיהיה לך הרבה כסף כדי לאסוף צבא גדול וחזק, לחמש אותו ולהאכיל את החיילים.

שקופית 15-16

עד מהרה התאסף כוח גדול. הם החלו לחשוב למי להתקשר כמנהיג. עצרנו אצל הנסיך דמיטרי מיכאילוביץ 'פוז'ארסקי. פוז'ארסקי היה מנהיג צבאי בעל יכולת, אינטליגנטי, איש ישר וצודק. הנסיך הסכים להוביל את הכוחות, אך בתנאי שמינין יעסוק בכלכלת המיליציה ובאוצר שלה.

על פי האגדה, סרג'יוס מראדונז 'בירך את הנסיך דמיטרי פוז'ארסקי לשלוט בצבא ולהילחם באויבים.

הדימוי המופלא של התיאוטוקוס הקדושים ביותר נשלח מקזאן למיליציה, שבראשה עמד הנסיך פוז'ארסקי. בידיעה שאסון מותר לחטאים, כל האנשים והמיליציה הטילו על עצמם שלושה ימים ותפילה פנתה לאל ולאמו הטהורה ביותר לעזרה שמימית. והתפילה נענתה.

חגיגת התיאוטוקוס הקדושים ביותר, לכבוד האייקון שלה בשם "קאזאן", ב -4 בנובמבר, הוקמה ביום זה בתודה על שחרור מוסקבה וכל רוסיה מהפלישה לפולנים בשנת 1612.

הצבא, בראשותו של דמיטרי פוז'ארסקי, עבר למוסקבה ובדרך צמח בקפיצות. אנשים נהרו מכל מקום.

כל הארץ הרוסית קמה כנגד הפולשים והבוגדים. הלחימה על מוסקווה החלה. הנסיך פוז'ארסקי התגלה כמפקד מוכשר. וקוזמה מינין, לא חסך את חייו, נלחם מתחת לחומות הבירה, כמו לוחם פשוט.

פוז'ארסקי נצר על מוסקבה במשך חודשיים. עד מהרה נכנעו הפולנים, פוז'ארסקי נכנס בניצחון לעיר.

ב -4 בנובמבר (22 באוקטובר, בסגנון ישן), 1612, נכנע צבא האויב בחסדי המנצחים, המיליציה בראשות מינין ופוז'ארסקי כבשה את קיטאי-גורוד. מוסקבה שוחררה.

שקף 20

אלו הם הגיבורים האמיתיים. הם הצליחו לאחד את האנשים סביב הרעיון לשרת את המולדת.

שקופית 21 - 22

כאשר הגיעו זמני שלום, הצאר החדש גמל בנדיבות את מינין ופוז'רסקי. אבל הפרס הטוב ביותר היה הזיכרון של האנשים. אין פלא שיש להם אנדרטת ארד בכיכר האדומה - בלב ליבה של רוסיה עם הכיתוב: "רוסיה אסירת תודה לאזרח מינין ולנסיך פוז'ארסקי"

וגם אנדרטה כזו מוקמת בניז'ני נובגורוד.

לזכר שחרור מוסקבה מהפולנים, נבנתה במוסקבה קתדרלה קאזאן על חשבון ד 'פוז'רסקי, לכבוד האייקון של קאזאן של אם האלוהים.

תלמיד מוכן קורא שיר

הלכו אל ההיסטוריה של השנה,
מלכים ועמים השתנו,
אבל הזמן מוטרד, מצוקה
רוסיה לעולם לא תשכח!

הקו רשום בניצחון,
ומשבח את פסוק גיבורי העבר,
ניצח את אנשי האויבים המנוחקים,
מצא חירות במשך מאות שנים!

ורוסיה קמה מברכיה
בידיים עם אייקון לפני הקרב,
מבורך בתפילה
תחת צלצול השינויים הקרובים.

כפרים, כפרים, ערים
עם קשת לעם הרוסי
חגגו את החופש עוד היום
ויום האחדות לנצח!

III. סיכום תוצאות השיחה.

איזה סוג של אסון פקד את רוסיה באותן שנים? (תשובה)

מי קרא לעם הרוסי להתאחד כדי להגן על מולדתו? (תשובה)

מי הוביל את הצבא הרוסי? (תשובה)

ספר לי חבר'ה, אתם יודעים איך הרוסים הודו לגיבורי המיליציה? (תשובה)

האם ניתן לטעון שהעם אוהב מאוד את מולדתו? מאיזה מילים ומעשים זה ניכר? (תשובה)

איך ראית את התמונה של קוזמה מינין? (תשובה)

קח מסקנה לגבי תכונות האופי של מינין ופוז'רסקי על ידי בחירת המילים הנכונות.

כותב על הלוח

רגוע, מאוזן, החלטי, אמיץ, חסר אינטרסים, חזק, אחראי, מסור ללא אנוכיות למולדת ואוהב אותה, חסר אנוכיות, אמיץ, מתמיד, סמכותי, מקריב, מסוגל לעורר אנשים ולהוביל אותם הלאה.

שקופית 24 -25

יום החג של אחדות פופולרית הוא מחווה של כבוד עמוק לאותם עמודים משמעותיים בהיסטוריה הלאומית, כאשר פטריוטיות ואזרחות סייעו לאנשינו להתאחד ולהגן על המדינה מפני פולשים. להתגבר על תקופות האנרכיה ולחזק את המדינה הרוסית.

4 בנובמבר הוא היום הצלת רוסיהמהסכנה הגדולה ביותר שעמדה בפניה;

IV. פרויקט יצירתי

איזה שם אחר יש לחג הזה?

ביום זה אנו מספקים סיוע לאומללים ולנזקקים, כלומר אנו עוסקים בעבודת צדקה. וזה אומר שאנחנו עושים איזה עסק? (תשובה)

איזה שם אפשר לתת עד היום. ( יום של מעשים טובים.)

ומה כל אחד מכם יכול לעשות עבור אלה הזקוקים לעזרה ותמיכה.

1. "עיר נקייה" (ניקוי שטח הגן, שיפור אובליסקים, אנדרטאות).

2. "בואו לעזור לילדים" (איסוף ספרי ילדים, צעצועים לילדי בית היתומים).

3. "מהרו לעשות מעשים טובים" (עזרה לקשישים, נכים, ותיקי מלחמה ועבודה, חולים, בודדים).

לסיכום, בואו לשלב ידיים וכולנו ביחד אומרים את הפזמון:

העיקר הוא ביחד!
העיקר להיות ידידותיים!
העיקר עם לב בוער בחזה!
אנחנו לא צריכים אדישות!
להרחיק את הכעס, הטינה!

זכרו את תחושת הביחד הזו ושמרו עליה לכל החיים. היו ראויים לאבותיכם המפוארים. כל טוב!

קוראת בעל פה שיר מאת נטליה מיידניק.

ביום האחדות נהיה קרובים
בואו נהיה ביחד לנצח
כל הלאומים של רוסיה
בכפרים רחוקים, ערים!

לחיות, לעבוד, לבנות יחד
לזרוע לחם, לגדל ילדים,
ליצור, לאהוב ולהתווכח,
להגן על שלום האנשים

כבדו אבות אבות, זכרו את מעשיהם,
הימנע ממלחמות, עימותים,
למלא את החיים באושר,
לישון מתחת לשמים שלווים!

המורה: תודה לכולם על השיחה.

שיעור ציבורי- אירוע בנושא:

"יום האחדות הלאומית"

לתלמידים בכיתות ה'-ט '.

קישצ'נקו אנסטסיה אלכסנדרובנה,

מורה לגיאוגרפיה, מחנכת חברתית

MBOU Lyceum №1 על שם ג.ס טיטוב Krasnoznamensk

אזור מוסקבה

יַעַד:

    לטפח תחושת אזרחות ופטריוטיות;

    ליצור אחריות לגורל המולדת;

    לתת מושג כללי על ההיסטוריה של החג והאירועים הקשורים לשנת 1612;

    להרחיב את אופקי התלמידים;

    לפתח את היכולת להסיק מסקנות, להכליל;

    לקדם את פיתוח היכולת להשתתף בדיאלוג, להגן על נקודת המבט שלהם;

    לטפח עניין בחקר ההיסטוריה של ארצם, תחושת גאווה וכבוד למגיני המדינה.

צִיוּד: מחשב, מקרן, מסך, מצגת מחשב, סרט וידאו.

התקדמות האירוע:

הבמה ממוסגרת בעיטורים בצורת כיכר הקתדרלה בניז'ני נובגורוד.

    צלילי צלצול פעמונים. נאום היכרות של המורה:

הם לא מתווכחים עם ההיסטוריה,
הם חיים עם היסטוריה
היא מתאחדת
על הישג ועבודה
מדינה אחת
כשהאנשים הם אחד
כשכוח גדול
הוא זז קדימה.
הוא כובש את האויב,
מתאחדים בקרב
ורוסיה משחררת
ומקריב את עצמו.
לתפארת אותם גיבורים
אנו חיים מאותו גורל
היום הוא יום האחדות
אנחנו חוגגים אתכם!

    ההמנון של הפדרציה הרוסית מנוגן.

    סיפור חג עם אלמנטים של מצגת:

מוֹבִיל : היי ח'ברה. היום האירוע שלנו מוקדש לאחד החגים הפטריוטיים ביותר ברוסיה - יום האחדות הלאומית.

4 בנובמבר - יום הסמל של קאזאן של אם האלוהים - מאז 2005 נחגג כ"יום האחדות הלאומית ".ב- 16 בדצמבר 2004 אימצה הדומא הממלכתית של הפדרציה הרוסית בו זמנית בשלוש קריאות תיקונים לחוק הפדרלי "בימי התהילה הצבאית (ימי הניצחון של רוסיה)". אחד התיקונים היה הכנסת חג חדש, יום האחדות הלאומית. בדצמבר 2004 חתם נשיא רוסיה, V. V. פוטין, על החוק הפדרלי "על הכנסת לסעיף 1 חוק פדרלי"בימי התהילה הצבאית (ימי הניצחון) של רוסיה", בו הוכרז 4 בנובמבר כיום האחדות הלאומית.

בהערת הסבר לחוק הגיוס צוין: "ב -4 בנובמבר 1612 חיילי מיליציה של העם בראשות קוזמה מינין ודמיטרי פוז'ארסקי סערו את קיטאי גורוד, שחררו את מוסקבה מפולשים פולנים והפגינו דוגמה לגבורה. וסולידריות של כל העם, ללא קשר למוצא, דת ועמדה. בחברה ".

חבר'ה, אתם מכירים היטב את האירועים הקשורים ליום האחדות הלאומית? תלמידי כיתה ז 'יספרו לנו כעת כמה עובדות היסטוריות שהשפיעו על מהלך האירועים של אותה תקופה קשה.

    התלמידים מציגים מצגות עם הופעות.

תלמיד 1. מסוף המאה ה -16 החלה ברוסיה את מה שנקרא זמן הצרות - זמן משבר קשה למדינתנו.

הצאר פיודור איבנוביץ '(בנו של איוון הרביעי האיום) מת בשנת 1598. מאחר והיה חסר ילדים, שושלת "הריבונים הנולדים" הסתיימה במותו. לאחר מותו התאספו במוסקבה אנשים נבחרים מערים שונות ובחרו את בוריס גודונוב לממלכה. זמן שלטונו הבטיח להיות מאושר. תנופת הבנייה החלה. גודונוב ביקש להקל על עמדת תושבי העיר, ובמדיניות החוץ הוא התמקד בהתקרבות למערב. בוריס הזמין זרים לשירות הציבורי, פטור אותם ממסים. אך בסתיו 1601 החלו גשמים עזים ואחריהם כפור מוקדם. היבול נשאר בשדה. הטרגדיה חזרה על עצמה בשנה שלאחר מכן. רעב נורא החל, שנמשך שלוש שנים תמימות. בוריס אסר על מכירת לחם מעל גבול מסוים, בניסיון לשמור על עליית המחירים. אבל זה לא עזר. מחיר הלחם עלה פי מאה.

הצאר הורה לתת כסף מהאוצר לעניים, אך הכסף החל לאבד ערך. הצאר הורה לפתוח אסמים ממלכתיים לרעב, אך הלחם לא נמשך זמן רב. המהומות החלו. חיילי הצאר הביסו את המורדים, אך לא הצליחו להרגיע את המדינה.

תלמיד 2: ב- 13 באפריל 1605 מת הצאר בוריס גודונוב בפתאומיות. הצאר החדש נקרא פיודור (בנו של בוריס), צעיר משכיל ואינטליגנטי. עד מהרה היה מרד במוסקבה. המלך הצעיר ואמו נהרגו, ולאנשים נאמר שהם הרעילו את עצמם. הדרך אל כס המלוכה הייתה פתוחה. מי הפך למלך? דמיטרי השקר הפך למלך. זהו גריגורי אוטרפייב, שנמלט לפולין בשנת 1602, שהגיע מהאצילים הגליציים. אבל עד מהרה הוא נהרג. לאחר מותו בחרו הבויארים את וסילי שויסקי כצאר, אך השקט במדינה לא הוחזר. יותר ויותר מתחזים הופיעו.

בזמן זה פלש המלך הפולני זיגיסמונד השני לרוסיה. הפולנים ניצחו את צבאו של הצאר וסילי שויסקי, המוסקבים התרגשו מאוד, ואסילי שויסקי הורחק מהכס. לאחר הפלת שויסקי נותרה רוסיה לחלוטין ללא מלך. הפולנים הכריזו על סמולנסק. המלך הפולני רצה להפוך למלך. השלטון במוסקבה תפס את "שבעת הבויארים" בראשות הנסיך פיודור מסטיסלבסקי, ששלח כוחות פולנים לקרמלין מתוך כוונה להציב את הנסיך הקתולי ולדיסלב על כס המלוכה הרוסי. בתקופה קשה זו של רוסיה, קרא הפטריארך הרמוגנס לעם הרוסי להגן על האורתודוקסיה ולגרש את הפולשים הפולנים ממוסקבה. "הגיע הזמן להניח את נשמתך לבית התאוטוקוס הקדוש ביותר!" - כתב הפטריארך. ערעורו התקבל על ידי העם הרוסי. תנועה פטריוטית רחבה החלה לשחרר את הבירה מהפולנים. את המיליציה של העם הראשון (zemstvo) הוביל מושל ריאזאן פרוקופיי ליאפונוב. אך בגלל המריבה בין האצילים והקוזקים, שהאשמות שווא הרגו את הוויבודה, המיליציה נפרדה. המרד האנטי-פולני, שהחל בטרם עת במוסקבה ב- 19 במרץ 1611, הובס.

תלמיד 3: במקביל הגיעו השבדים לאדמת רוסיה במטרה ללכוד. אסונות הארץ הרוסית הגיעו לקיצוניות. נדמה היה שרוסיה מתה. ואז התחילה הרגשת העם לדבר בעם הרוסי. הם החליטו לעמוד על מדינת מולדתם נגד זרים. לשם כך החליטו אזרחי ניז'ני נובגורוד להקיםמִילִיצִיָה ... פגישות החלו: הם דיברו על איפה להשיג אנשים וכסף. בעצתו של המנהל מניז'ני נובגורודקוזמה מינין כל אזרח ניז'ני נובגורוד תרם שליש מרכושו למיליציה, והנסיך נבחר כמנהיגדמיטרי פוז'ארסקי ... עד מהרה הצטרפו ערים אחרות לאזרחי ניז'ני נובגורוד. באפריל 1612 בירוסלב כבר הייתה מיליציה ענקית בראשות הנסיך פוז'ארסקי ומינין. תחת כרזות פוז'רסקי ומינין, התקבץ באותה תקופה צבא ענק -יותר מעשרת אלפים אנשי שירות מקומיים , עד שלושת אלפים קוזקים, יותר מאלף קשתים ו"אנשי יובלים "רבים מהאיכרים. עם האייקון המופלא של אם האלוהים הקזאנית, שהתגלה בשנת 1579, הצליחה מיליציית ניז'ני נובגורוד זמסטבו לכבוש את קיטאי-גורוד בסערה ב -4 בנובמבר 1612 ולגרש את הפולנים ממוסקבה. באוגוסט זכה ניצחון מכריע על הפולנים, ובאוקטובר מוסקבה נוקתה מהפולשים. זמסקי סובור הגדול בשנת 1613 הפך לניצחון הסופי על הצרות וניצחון האחדות הלאומית.

תלמיד 4:

המחנה האחרון של פוז'ארסקי

הוא עמד בארץ מולדתו *.

הנסיך לא נזקק לכס המלוכה,

והצליל הוא גיבור חזק.

על פי רצון הלב, לא הגאווה,

הוא הוביל קמפיין נגד האויב.

מינין היה בן לווייתו,

הוא התקשר למיליציה קדימה.

אז אזרח נפש גדולה

האדיר את משפחתו הנעימה.

מולדתנו היא רב צדדית

האנשים נענו לקריאה.

אוספים כספים טיפין טיפין,

המיליציות זומנו.

וכל מי שגר בשכונה

הם החליטו להגן על מוסקבה.

תהילת הגיבורים לא תתפוגג!

אני גאה בכך בימים קשים

היו קרובי משפחה של סמולנסק,

והם נלחמו על מוסקבה!

שוב הם השליכו את היריב:

הצבא תמיד חזק מאחדות!

הלוחמים היו אח לאח,

רוסיה ניצלה בקרבות!

הפנים של גבירתנו מקזאן

החזיק את כולם מצרות ומצרות.

הדומיננטיות נפלה על בעל הבית הפולני!

ואור החירות האיר!

הזמן הישן שוב קרוב.

ההישג של שנים קדומות אינו דוהה!

ברוסטוקין, על האובליסק,

גיבורי הניצחונות המפוארים האלה!

    שיחה עם הקהל על החג:

מולדת ואחדות ... ספר לי, איך אתה מבין את המילים האלה? (התלמידים עונים)

למה לדעתך קורא לנו יום האחדות הלאומית? (התלמידים עונים).

    סטודנט יוצא בתפקיד קוזמה מינין ומופיעה סצנה:

קהל עצום מילא את כיכר הקתדרלה בניז'ני נובגורוד. האנשים לא התפזרו זמן רב, כאילו חיכו למשהו. ואז קם ראש העיר הנבחר לתושבי העיירה אל החבית הריקה. ראש הקוזמה מינין.

אחים! לא נצטער על כלום! ”אמר המנהל.

נוותר על כל מה שבבעלותנו כדי להציל את המולדת.

הוא שלף ארנק צפוף מכספים מחיקו ורוקן אותו לדלי לידו. כל האנשים מהכיכר החלו לזרוק לכאן כסף ותכשיטים. התושבים החלו להרוס את כל מה שיש להם, שהם צברו במהלך חייהם. ומי שלא היה לו כלום, הוא הוריד את צלב הנחושת ונתן אותו למטרה הנפוצה. היה צורך שיהיה לך הרבה כסף כדי לאסוף צבא גדול וחזק, לחמש אותו ולהאכיל את החיילים.

האנשים החלו לחשוב למי להתקשר כמנהיגים. עצרנו אצל הנסיך דמיטרי מיכאילוביץ 'פוז'ארסקי.

סרחיוס מרדונז 'בירך את הנסיך דמיטרי פוז'ארסקי לשלוט בצבא ולהילחם באויבים.

    על המסך מושמע סרט: "4 בנובמבר - יום האחדות הלאומית" (תלמידים צופים בסרט)

( )

    מוֹבִיל:

4 בנובמבר (סגנון ישן של 22 באוקטובר) 1612 צבא האויב נכנע לחסדי המנצחים, המיליציה בראשות מינין ופוז'ארסקי כבשה את קיטאי-גורוד. מוסקבה שוחררה.

אלו הם הגיבורים האמיתיים. הם הצליחו לאחד את האנשים סביב הרעיון לשרת את המולדת.

לזכר שחרור מוסקבה מהפולנים, נבנתה במוסקבה קתדרלה קאזאן על חשבון ד 'פוז'רסקי, לכבוד האייקון של קאזאן של אם האלוהים.

תלמיד קורא שיר על רקע סרט וידאו ( ) :

נעלם בהיסטוריה של השנה
מלכים ועמים השתנו,
אבל הזמן מוטרד, מצוקה
רוסיה לעולם לא תשכח!

הקו רשום בניצחון,
ומשבח את פסוק גיבורי העבר,
ניצח את אנשי האויבים המנוחקים,
מצא חירות במשך מאות שנים!

ורוסיה קמה מברכיה
בידיים עם אייקון לפני הקרב,
מבורך בתפילה
תחת צלצול השינויים הקרובים.

כפרים, כפרים, ערים
עם קשת לעם הרוסי
חגגו את החופש עוד היום
ויום האחדות לנצח!

    המורה נואם על רקע סרט השקופיות:

יום החג של אחדות פופולרית הוא מחווה של כבוד עמוק לאותם עמודים משמעותיים בהיסטוריה הלאומית, כאשר פטריוטיות ואזרחות סייעו לאנשינו להתאחד ולהגן על המדינה מפני פולשים. להתגבר על תקופות האנרכיה ולחזק את המדינה הרוסית.

4 בנובמבר הוא יום ההצלה של רוסיה מהסכנה הגדולה ביותר שעמדה מולה (שקופית);

4 בנובמבר הוא יום המעשים האמיתיים, לא צעדות מפוקפקות (שקופית).

4 בנובמבר הוא יום הזיכרון לאייקון קאזאן של אם האלוהים (שקופית).

    מוֹבִיל:

זכרו את תחושת הביחד הזו ושמרו עליה לכל החיים. היו ראויים לאבותיכם המפוארים.

התלמידים קוראים בתורו שיר על רקע מוזיקה (Redemption_Denied _-_ 1612_ (xMusic.me):

ביום האחדות נהיה קרובים
בואו נהיה ביחד לנצח
כל הלאומים של רוסיה
בכפרים רחוקים, ערים!

לחיות, לעבוד, לבנות יחד
לזרוע לחם, לגדל ילדים,
ליצור, לאהוב ולהתווכח,
להגן על שלום האנשים

כבדו אבות אבות, זכרו את מעשיהם,
הימנע ממלחמות, עימותים,
למלא את החיים באושר,
לישון מתחת לשמים שלווים!

מוֹבִיל : כל טוב!

נושא "יום האחדות הלאומית"

יַעַד:גיבוש איכויות האזרחות, פטריוטיות בקרב סטודנטים, פיתוח תחושת שייכות לגורל ארצם, עמם, חינוך אחריות על עצמם, יקיריהם, חברים, גורל מולדתם.

משימות:

* הסבר את משמעותו ומשמעותו של החג הציבורי החדש שהוצג בפדרציה הרוסית

* התפתחות גישה ביקורתיתלמציאות

אחדות - הכריז על אורקל ימינו,

ניתן להלחם רק באמצעות ברזל ודם.

אבל ננסה להלחם אותו באהבה,

ואז נראה מה יותר חזק ...

F.I. Tyutchev

1. חבר'ה יקרים, היום אנו מקדישים את שיעורנו ליום האחדות הלאומית. חבר'ה, אתם יודעים לאילו אירועים היסטוריים החג הזה קשור?

במאה ה -17, לפני 4 מאות שנים, החלה תקופה של צרות ברוסיה. הצאר איוון האיום מת. הבן הבכור לא הצליח למלוך, והקטן, דמיטרי, מת בנסיבות מסתוריות כששיחק עם סכין. בלי מלך כמו בלי אמן בבית, מיד התחיל בלגן. וכמו שאנשים אומרים: צרות הגיעו, פתח את השער. מיד שנתיים ברציפות היו שנים רזות, והתחיל הרעב. רבים רצו לכבוש את כס המלוכה הרוסי בשנים הקשות האלה לכולם. ואפילו זרים, פולנים ושבדים, רצו במרמה להעלות מלכי שווא על כס המלוכה. הם נקראו כך: דמיטרי-I השקר ודמיטרי-II השקר. שוד ושוד החלו ברוסיה, אך אין מי שיחזיר את הסדר. אז המדינה שלנו נהרסה, והפולנים תפסו אותה. המתחזה הכוזב דמיטרי אני שלט במשך שנה שלמה, אך הוא לא הצליח לרמות את העם הרוסי, הוא נחשף ונהרג. אבל הסדר במדינה מעולם לא הוקם, לכן לא הייתה אחדות במדינה. עד מהרה הופיע מתחזה אחר, דמיטרי השני הכוזב. ואנשים לא ידעו מה לעשות ולמי להאמין. אויבים המשיכו לתפוס אדמות רוסיות, להרוס את המדינה, להשפיל אנשים.

אך תמיד, כאשר המולדת נמצאת בסכנה, מוצאים אנשים גבורים שמצילים אותה.

הסוחר קוזמה מינין והדירוג דמיטרי פוז'ארסקי אספו את המיליציה של העם. (המורה מציג איור של האנדרטה למינין ולפוז'רסקי) הכומר אירינארך הבוריסוגלבסקי המתבודד בירך את מינין ופוז'רסקי על הסיבה הקדושה לגירוש הפולשים. המיליציה של העם נאלצה לעבור דרך ארוכה למוסקבה, במשך שנה שלמה שחררו את האדמות הרוסיות שנכבשו על ידי הפולנים והשבדים. כולם עזרו ככל יכולתם, הם הצטרפו גם הם לשורות המיליציה.

שחררה את מוסקבה מהפולשים בשנת 1612. הם ניצחו את האויב, כי הם היו ביחד, כי הם הגנו על המולדת, הם לא רצו לאבד אותו.

זכינו בזכות ההשתדלות של הסמל של אם האלוהים של קאזאן.

ברוסיה בחרו בצאר חדש, אלכסיי מיכאילוביץ 'רומנוב. והיה שקט ושלווה במדינה. אנדרטה הוקמה לגיבורים-משחררי מינין ופוז'ארסקי בכסף שאסף האנשים.

ההיסטוריה של רוסיה מלמדת אותנו: בנפרד, אחד אחד, אנחנו לא יכולים לעשות את מה שאפשר לעשות יחד.

כך זה קורה בחיים: צמח אחד, וכולם יחד - גינה; לאדם אחד יהיה זמן להניח רק לבנה, ומי שיצא לעסוק ביחד - הבית כבר מוכן!

ידידות מאחדת אנשים ואומות. יחד הם חיים באושר.

אסור לשכוח את לקחי ההיסטוריה: רוסיה חזקה רק כשהיא מאוחדת!

לכן יש חג כל כך חשוב בארצנו - יום האחדות הלאומית. מולדת ואחדות ... משמעות כה עמוקה טמונה בחג זה.

רוסיה נבחנה פעמים רבות, לא אחת היא חוותה תקופות של כאוס, איבה ואנרכיה. כשהמדינה נחלשה, התנפלו עליה שכנים, שביקשו לכבוש את הארץ ולעבד את עמנו. הזמנים הללו נקראו מעורפלים, וגם מדממים. אבל המדינה קמה שוב ושוב מהאפר. לאחר כל טרגדיה, היא רק התחזקה, לקנאת אויביה.

2.r חג, מוקדש ליוםאיחוד לאומי. זהו לא רק חג לגירוש הפולשים הנושאים ערכים זרים לנו, זהו חג של ידידות ואחדות, חג של אהבה והרמוניה, האמונה שאלוהים הוא באמת ולא בכוח. זכרו את סיסמת הזוכים: להיצמד, לאהוב ולעזור אחד לשני, להיות מסוגלים לסלוח בכנות לעבריין.

2. כולנו קמים, משלבים ידיים ויחד אומרים את הפזמון הזה:

העיקר הוא ביחד!

העיקר להיות ידידותיים!

העיקר עם לב בוער בחזה!

אנחנו לא צריכים אדישות!

להרחיק את הכעס, הטינה!

3. החבר'ה הכינו שירים על המולדת. בואו נקשיב להם.

קורא ראשון: מהי מולדת? ספר לי עכשיו, כך שכל בית הספר יקשיב ואת הכיתה האהובה עליך.

קורא שני: מולדת היא החברים שלי, אני מאמין להם, אני אוהב אותם. אנחנו לומדים יחד, משחקים, מבקיעים שער. אנו חולקים שמחה וחוסר מזל, היכן עוד אוכל למצוא כאלה?

קורא שלישי: מולדת - קרובי משפחה, יקירי משפחה, אמא, אבא, סבתא וכמובן אני!

טוב לנו לחיות יחד באותו בית, לחלוק ולאהוב הכל.

4. מצגת עבודה יצירתית"איך נוצר שם המשפחה שלי" (א. קוסינובה)

5. המורה: העם הרוסי זוכר ומכבד את גיבוריו. חבר'ה, אתם מכירים את שמות גיבורי רוסיה? היום נזכור אתכם את לוחמי רוסיה,
אחרי הכל, בנו, החיים עכשיו, יש חלקיק מדמם!

6. סטודנטים מדברים על גיבורי רוסיה

תלמיד 1

הנסיך אלכסנדר נבסקי מילא תפקיד יוצא דופן בהיסטוריה הרוסית. בשנת 1240, הוא ניצח את צבא השבדים בנהר הנבה, שבגינו קיבל את הכינוי הזה. ואחרי שנתיים הוא זכה בניצחון על האבירים הגרמנים. למעלליו, הכנסייה הקנתה אותו. אויבים זוכרים מזמן את דבריו "מי שיגיע לארץ הרוסית עם חרב ימות בחרב! וזה תמיד היה ככה! וזה תמיד יהיה! " הנסיך אלכסנדר נבסקי לא הפסיד קרב אחד.